börü 2039

1 ağustos 2016
kemal boratov bilgisayar ekranında beliren gizemli yazılar aracılığıyla kızıl elçi olarak adlandırdığı bir kaynaktan mesajlar almaya başlat. ikazların açılış cümlesi hep aynıdır; sakin ol; plana güven.
bu kahin ona karanlık ve kaçınılmaz bir geleceğe hazırlanması için talimatlar vermeye başlar.

6 haziran 2021
geleneksel aşıların yanı sıra mrna aşılarının da etkisiyle covıd-19 pandemisi yavaşlamaya başlar.

9 mart 2022
kemal boratav, suriye mültecisi 5 yaşındaki bir türkmen çocuğu evlat edinir. tomris adındaki bu kız 272 ıq ile insanlık tarihinde ölçülen en yüksek zekaya sahiptir.

10 kasım 2023
türk polis özel harekat taarruz timi börü resmi kayıtlardan aniden kaybolur. tüm ekip üyelerinin bilgileri silinir.

23 aralık 2023
google deepmind şirketi, gizlice, ilk beta seviyesi yapay zeka'yı icat ettiğini teyit eder. bu, tutarlı olarak turing testini geçebilen ilk yapay zeka örneği olarak tarihe geçecektir.

3 nisan 2024
covıd-24 pandemisi. dördüncü evrim olan bu virüsün kaba ölüm oranı yaş gruplarında covıd-19'dan yüz defa fazla; %13'tür.
batı ülkelerinde yaşayan ve izolasyondan bıkan genç protestocular, bu yeni belanın geç yaşları es geçmeyeceğini ve milyonları öldüreceğini ciddiye almadan sokaklara iner.

30 eylül 2024
covıd-24 yüzünden bazı ülkelerde toplumsal düzen topyekün çöker. ölü sayısı 200 milyona ulaşınca salgının ciddiyetini anlayan batı gençliğinde toplu depresyon ve histeri görülmeye başlanır.

31 ocak 2025
yellowstone süper volkanı patlar. afet bölgesi kuzeybatı birleşik devletlerin büyük kısımlarının boşaltılmasına sebep olur. kaliforniya ve oregon bir süreliğine diğer eyaletlerden ulaşım olarak tamamen kopmak zorunda kalır.
ülkeyi kar gibi kalın kül örtüsü kaplayınca, tarım mahvolacaktır.

2 mayıs 2025
amerika'nın afetle uğraşmasını fırsat bilen çin, askeri harcamalarını katsayısal olarak arttırır. kısa bir süre içinde hava, kara, deniz ve uzayda birleşik devletlerin bütçesini geçerek zirveye oturur.
covıd-24 ise nihayet 500 milyon ölümden sonra aşılar sayesinde durmaya başlar.

7 şubat 2026
yellowstone'dan dolayı küresel iklim soğuması ve kül örtüsü, 50 milyon amerikalı vatandaşın başka eyaletlere göçmesini zorunlu kılar. fema teşkilatı bu göçün planlamasında berbat bir performans gösterir ve yüzbinlerce kişi aç, susuz ve ilaçsız kalır.
kendilerine külcü diyen yeni bir toplumsal mağdur sınıfı oluşur.

2 temmuz 2027
iki sene süren küresel soğuma sona erer. 10 milyon amerikalı külcü ülkelerinden çıkıp kanada, meksika ve hatta avrupa'ya göç etmiştir.

10 ağustos 2028
görünürde sıradan bir adam olan kemal boratav, devlete sahip olduğu bitcoin ve avax miktarını gizlice beyan eder. resmi olarak emekli bir özel harekatçı olsa da, gayriresmi olarak ülkenin döviz rezervlerinden fazla paraya sahiptir.

11 ekim 2028
1 bitcoin, 1 milyon dolara ulaşır. kemal boratav, net değeri bakımından dünyanın en zengin 6'ncı insanı haline gelir.

29 ekim 2028
türkiye avax'ı resmi para birimi ilan eder. piyasa değeri dünya ikincisi olan bu kripto paranın resmi olması finansal piyasalarda devrim etkisi gösterir.

6 ocak 2029
kemal boratav net değerinin %95'ini ay maden a.ş. (lunar mining co.) adına kurduğu şirkete devreder. bu şirketin yegane amacı ay'ın karanlık yüzünde önemsiz gözüken helium-3 madenciliğidir.

14 ağustos 2029
güney fransa'daki ıter füzyon laboratuvarı tam füzyon ateşlemesi ile muhteşem miktarda enerji üretmeyi becerir. dünya füzyon çağına girer.

19 mayıs 2030
ultra-nadir ay izotopu helium-3'ün füzyon reaktör yakıtı olarak zpme (sıfır kirlilik maksimum verim) olduğu bilimsel olarak kanıtlanır. ay maden a.ş. bir gecede dünyanın en değerli 3. şirketi haline gelir.

2 temmuz 2030
nasa vmpm uydusu venüs gezegeni atmosferinin üst tabakasına dünyadışı bakterinin varlığını kanıtlar.

3 eylül 2030
fda yeni kök hücre terapilerini onaylayarak, güvenilir saç, diş ve spongiform doku yaratama tedavilerini pazarlara çıkarır.

10 ekim 2030
12 yaşındaki türk deha tomris boratav ilk kez beyin-makine arasında emir-komut iletişimi kurabilen nöral-link bağlantısını icat eder.

9 aralık 2030
yapay zekaların hakları toplumsal meseleler haline gelir. birleşmiş milletler bu teknolojileri kısıtlama önergesi çıkarmayı denese de, üç güvenlik konseyi üyesi veto ile bu tartışmayı engeller.

1 eylül 2031
kam a.ı. adında, dünyanın il beta+ yapay zekası, istanbul'da kemal boratav'a ait ötüken maınframe adındaki süperbilgisayarda aktive edilir. yegane amacı, türkiye cumhuriyeti'ne karşı tehditleri öngörmek ve önlem almaktır.

8 eylül 2031
ilk kuantum bilgisayar livermore, kaliforniya'da bir laboratuvarda açılır. 1.2 milisaniye içinde dünya çapında 1 milyar adet bankacılık şifresini kırdığı için panikle kapatılır. wall street ve borsalar bu olay ile çöker.
dünya yatırımcıları çok daha güvenli diye kripto paralarla katsayılal yatırımlar yapmaya başlar. 1 bitcoin, 3.3 milyon usd'ye ulaşır.

25 eylül 2031
arizona, hcn adında gizemli bir terör grubu tarafından saldırıya uğrar. amerikan ordusu ile meydana gelen çatışmada, gelişmiş eşi benzeri bulunmayan silahlar yakınlardaki palo verd nükleer istasyonuna zarar verip, erime başlatır.
hcn, istasyonun beta aı radyasyon durdurma sistemlerini safdışı bırakıp arizona eyaletinin %65'ini yaşanılamaz hale getirir. amerikan kamuoyu felaketi yapay zeka yetersizliğine bağlayıp, senelerce kin tutacaktır.

10 aralık 2031
yellowstone volkan patlaması ve palo verde felaketi sonrasında, yeni bir alt-orta sınıf göçmen dalgası avrupa ve ötesine yerleşip, yeni fırsatlar arar.

13 mart 2032
kanseri ortadan kaldırma umutları yeni nesil mrna tedavileri sayesinde yeşerir. kişiselleştirilmiş ve çok pahalı tedaviler, trilyon dolarlık tıp sektörleri yaratır.

28 mayıs 2032
amerikalı göçmen nüfusu avrupa'da 15 milyona ulaşır. bunun 2 milyonu türkiye'de ve çoğu da istanbul'dadır. türkiye 100 milyon nüfusa ulaşmış, bunun 10 milyonu vatandaş olamamış mültecilerdir.

6 temmuz 2032
ilk insanlar mars'a ayak basar. spacex ve nasa ortak görevinde ilk istasyona elon istasyonu adı verilir.

3 şubat 2033
yeni ipek yolu projesinin ilk adımı nihayet biter. bir trilyon dolarlık çin yatırımında, pekin ve istanbul süper-hızlı elektrik trenlerle birbirine bağlanır.

26 mart 2034
istanbul nüfusu 25 milyona ulaşır. bu rakamın %20'si göçmen ve mültecilerden oluşmaktadır. bozhane, 2 milyon nüfusuyla mega bir getto haline gelmiştir.
suç oranında parabolik artıştan dolayı, yapay zekayla yönetilen iha ve drone sürüleri sabah-akşam gözlem için istanbul hava sahasında uçmaya başlar.

7 mayıs 2035
tomris boratav'ın dahil olduğu nobel ödüllü bir konsey, 10 sene içinde insanlığa büyük bir tehlike yaratabilecek alfa yapay zeka uyanışından endişelerini dile getiren bir deklarasyon yayınlar.

2 şubat 2036
covıd-35 salgını evrilir. önceki salgınlardan daha hafif olsa da, bu yeni virüs havada aylarca durabildiğinden dolayı, 40 milyar dolarlık moda haline gelen filtre maskeler sanayisi yaratır.

5 haziran 2036
apple, ilk kez senelik satışlarda cep telefonundan fazla bsr (temel hizmet robotu) satar. artık avrupa'da her 10 haneden birinde gamma seviyesi yapay zeka bir robot veya yazılım bulunmaktadır.

10 ağustos 2036
covıd-35 virüsünün mrna aşısı, bazı bireylerde öngörülmeyen bir yan etki yaratır. sinir tahribatı pahasına, nöral-link sistemleri ile bu bireyler algı ve fiziksel performanslarını insan limitlerinin ötesine itebilmektedir.
bu olaya bilim adamları overclocking (hız aşırtma) adını verirler. 100 milyon kişide bir görülen nadir ccr6?0 geni buna sebep olmaktadır. dünya orduları durumu hevesle araştırmaya koyulur.

8 kasım 2036
neuralink şirketi dünyanın en değerli şirketi haline gelir. bellek-makine arayüzleri sayesinde düşünce ile araba kullanma, körlerin yeniden görmesi, sağırların yeniden duyması mümkün hale gelir.

3 ocak 2037
istanbul füzyon istasyonu'nda meydana gelen terör saldırısı, devletin, güçlendirilmiş zırhlı ve ileri teknoloji mühimmatlı bir taarruz timi göndermesiyle püskürtülür.
bu gizemli teşkilatın kim olduğu sır gibi saklansa da, rivayetlere göre seneler önce ortadan kaybolmuş börü'nün biçim değiştirmiş halidir.

15 mart 2037
güvenli ve temiz füzyon enerjisi dünya enerji üretiminin %50'sini geçer. türkiye cumhuriyeti sübvansiyonlu ay madencilik şirketinin dünya füzyon yakıtlarının %95'ini satması sayesinde türkiye, gsmh açısından 6. sıraya yerleşir.

20 temmuz 2037
ilk alfa seviyesi yapay zeka, facebook tarafından pazarlama stratejisi olarak reklam icabı ilan edildiğinde dünya karışır. abd ve ab'de binlerce kişi bu teknolojinin doğuşunu protesto ederek şehirleri yağmalar. ceo mecburen emekli olur.
protestocular kesin bir biçimde alfa yapay zeka araştırmalarının yasaklanmasını şart koşar. bu olay sonucu türkiye ve birleşik krallık dışında alfa aı araştırmalarına izin veren ülke kalmamıştır.

29 ekim 2037
almıla erk adında populist türk siyasetçi, 2038 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanırsa kültürel ve güvenlik sebeplerinden, alfa aı araştırmalarını yasaklayacağını vaat edip dikkatleri üstüne çeker.

22 ocak 2038
osaka savunma paktı (odp) abd, japonya, hindistan, avustralya ve güney kore arasında imzalanır. doğu çin denizini askerlerden arındırılmış alan ilan ederek, imza atan ülkelerin tüm agresyonlara ortak cevap vereceklerini ilan eder.
bu kısıtlama stratejisine öfkelenen çin, bu ülkelere ambargo uygulayıp, siber-saldırılar başlatır.

13 mart 2038
şangay muahedesi (shanghai concordat) çin, rusya, pakistan ve endonezya arasında imzalanır. odp ve sc arasında eşi benzeri görüşmemiş bir silahlanma süreci başlamıştır.
avrupa birliği ve türkiye, bu iki ittifak arasında tarafsızlık ilan etse de, ülkeler istihbarat ve yüksek-teknoloji entrikalarıyla dolar.

19 mayıs 2038
almıla erk, rakiplerine ezici bir fark atarak, türkiye cumhuriyeti'nin ilk kadın cumhurbaşkanı seçilir. hemen kararname ile alfa aı araştırmalarını yasaklar.

24 hazirna 2038
odp ve sc birbirleriyle yarışır şekilde türkiye'yi ittifaklarına katmak için kur yapmaya başlar.

10 kasım 2038
uçak gemisi tcg attaboy suya indirilir. heybetli gemi, minyatür füzyon reaktörü ve taşıdığı bir düzine f-35 ve tf-17 filosu ile sınıfının ilk ve tek örneğidir.

26 şubat 2039
alman fizikçi prof. dr. jürgen von hodenberg çalıştığı münih max planck enstitüsünden kaybolur. gauss ve raysilah teknolojisinin öncüsü olan bilim adamının kaybolması, odp ve sc'nin birbirini suçlamasıyla gerilimi tırmandırır.

15 mart 2039, saat 17:01
kam a.ı. akşam üstü 17:01'de fatih sultan mehmet köprüsünden geçen açıklanamayan elektromanyetik göstergeler hususunda türk istihbaratını uyarır.

kemal boratav, sürücüsüz aracının içinde istanbul kaşam trafiğinde kilitlenmiş, yoldadır...

zaaaaaa

@kerimcan: sen mi yazdın lan bunu :DD

? cavci 09.02.2021 19:19 0

tamamını okumadım bile

? cavci 09.02.2021 19:19 0

Okurken -200 IQ kaybettim o değil de Yellowstone süper volkanı patlaması sadece bir şehiri etkileyecek diğer şehirleri de amerikadaki kül fırtınasına sokacak bir şey değil patlarsa dünyadaki yaşamın büyük çoğunluğu yok olur

? sentor 09.02.2021 19:39 0

Insanlar bu covid i çok abartıyor yok covid-48 falan hiçbir aşı hiçbir ilaç olmadan bu dünya kara vebayı yendi bir korona virüsünün insanlarla etkileşime girecek kadar mutasyon geçirmesi 100 yılda bir falan olan bir şey birkaç mutasyon sonra yine insanlara tutunamayan bir virüs olacak tıpkı SARS virusunde olduğu gibi

? sentor 09.02.2021 19:52 0

6 ocak 2029 u okuyun bunu yazan adam cidden gerizekalı ayın karanlık yüzündeki helium-3 madenciliği diyor ayın karanlık Yüzü diye bir şey yok ay kendi etrafındaki dönüşünü 1 dünya gününde tamamlıyor o yüzden biz baktığımızda tek yüzünü görüyoruz ama ayın her yüzü güneş alıyor dönerek neyse bu basit Astrolojik bilgiyi bilmeden Hitler'in orduları ayın karanlık yüzünde saklanıyor diyen hiç okutulmamis Amerikalı rednecklerle aynı seviyedeler

? sentor 09.02.2021 20:00 0

Fetih 1453 u yazan kişi kurgulamis sanırım

? sentor 09.02.2021 20:02 - 09.02.2021 20:03 0

anan da kurgulamış olabilir

? zeratul 09.02.2021 20:08 0

Daha çok okudukça daha da aptallaştığımı hissediyorum sanki beyaz tv de ''millet yapay zeka konuşuyor biz ne yapıyoruz'' diyen Nihat doğan yazmış

? sentor 09.02.2021 20:11 0